()

Jak tworzyć łatwe do zapamiętania skomplikowane hasło? Jak na razie, do większości naszych kont — nie tylko bankowych 🙂 – dostajemy się za pomocą haseł.

Hasło to jeden z elementów opisanych jako

Something you know, something you have, something you are

Wiem, że nie wiesz, o co chodzi, ale nie martw się – wyjaśnienie już wkrótce. Ale dzisiaj skupisz się na naszym kochanym hasełku, którego używasz wszędzie. Od pinu do telefonu po hasło w portalu społecznościowym i koncie bankowym.

Ale najpierw jak zwykle dam ci historyjkę o wycieku hasła

Wymyśliłeś sobie proste hasło, z którego korzystasz w 3 różnych serwisach. Hasło było standardowe słowo plus liczba i standardowy znak specjalny. Hasło to brzmiało „reksio345!”. Uważasz, że to hasło jest bardzo skomplikowane i może sobie pozwolić na korzystanie z niego. Korzystasz z nich dla przykładu na Facebooku, sklepie internetowym i na forum.

Żyjesz tak spokojnie aż pewnego dnia baza dany w sklepie internetowym wyciekła. Okazało się, że był tam mail i hasło. Napastnik wykorzystał mail, by znaleźć wszystkie strony gdzie on był używany. Spróbował się tam zalogować i okazało się, że dostał się do Facebooka.

Od razu zaczął atakować znajomych o pożyczkę. Znajomi wysłali pieniądze za pomocą blika. Myśląc że odzyskają pieniądze zaczęli dzwonić. A ty nic nie wiesz na ten temat. Okazało się, że korzystasz w różnych serwisach z tego samego hasła. A do tego jest one proste i nawet gdyby napastnik nie dostał go z innego serwisu mógłby go złamać w parę minut.

Osobiście znam trzy sposoby tworzenia skomplikowanego, a jednocześnie łatwego do zapamiętania hasła.

Skomplikowane Hasło w dwie minuty

Najpierw – co uważam za skomplikowane hasło? Dla mnie hasło jest skomplikowane, jeżeli:

Dla mnie hasło jest skomplikowane, jeżeli:

  • Przekracza szesnaście znaków
  • Zawiera cyfrę i/lub znak specjalny
  • Zawiera duże i małe litery
  • Bądź też jest to passphrase o czym poniżej

Co prawda w artykule z Dailymail podano, że raz udało się złamać hasło 16-znakowe w ciągu godziny – ale to były proste ciągi znaków, zero skomplikowania.

Dobrze – więc pierwszym sposobem jest zlepienie kilku słów w jedną papkę i najlepiej, aby składały się one w całość, na przykład:


ja 1 raz grałem basketball


Hasło to zawiera 27 znaków. Zaraz zapytasz, a gdzie tu znak specjalny, jak to 27 znaków? Otóż spacja jest również znakiem specjalnym. I dlaczego 27 nie 26? Ponieważ na samym początku mam również spację :).

Nie polecam rozwiązania ze spacjami w wypadku Windows, ale zamiast tego możesz skorzystać z przecinków czy kropek. W tworzeniu haseł potrzebna jest kreatywność. Jeżeli znasz więcej niż dwa języki – mieszaj, im większa zlepka, tym trudniej to złamać.

Skomplikowane Hasło w dwie minuty

Już na początku ułatwiłem Ci stworzenie takiego fajnego hasła, ale może być ono niewygodne. Musisz je wpisywać 100 razy dziennie do jakiegoś systemu np. w pracy. Ale i na to mam dla Ciebie rozwiązanie:

Twórz strony internetowe

Zapytasz „jak to”, a no prosto: na przykład

aaa.bedewniebie.ccc (19 znaków)

lub też

eee.jestemnr1.ooo (17 znaków)

Hasło jest skomplikowane, a zarazem łatwe do zapamiętania. Tu też liczę na Twoją kreatywność – napisz w komentarzu, co udało Ci się wymyślić.

Mam też trzeci sposób, z którego rzadko korzystam.

W tym wypadku jest mi troszkę trudniej zapamiętać, co mówi samo za siebie. Być może Tobie ten sposób pomoże utrzymać ład w Twoich hasłach. Na początku musisz wymyślić historyjkę, na przykład:


andrzej ten z bombaju lubi kurzyć trochę haju lecz nie dużo bo jeden worek robi tylko we wtorek


I teraz bierzemy pierwszą literkę z każdego wyrazu, co daje nam:


atzblkthlndb1wrtww


Hasło w tym wypadku jest mniej skomplikowane, długość jest odpowiednia, ale musimy zapamiętać historyjkę, jaka się za nim kryje. Podałem ten przykład tylko dlatego, że w dalszym ciągu nie jest to skomplikowany sposób zapamiętywania hasła, lecz dla mnie osobiście nie jest on wygodny, więc z niego nie korzystam.

Musicie pamiętać ze w żadnym z tych haseł nie użyłem dużych liter co zwiększa skomplikowanie hasła i wydłuża jego łamanie. Kreatywność to klucz a każdy jest kreatywny 🙂 wiec wiem ze dasz rade.

Zauważ, że w żadnym z tych haseł nie użyłem dużych liter. Duże litery zwiększają skomplikowanie hasła i wydłużają czas potrzebny na jego złamanie. Kreatywność to klucz, a każdy jest kreatywny 🙂 Więc wiem, że dasz radę.

Skomplikowane Hasło w dwie minuty

Dodam jeszcze jedna sympatyczną możliwość, z której korzystam najczęściej

Polecam korzystanie z Passphrase. Jest to połączenie paru różnych słów zwiększa długość hasła, przez co jesteś bezpieczniejszy dla przykładu:

Marysia Ania Hania ! Krysia Nos Kalosz Pies Dom Kwiat(53 znaki w tym 10 specjalny)

Ten sposób zaczął u mnie dominować. Jest bardzo wygodny i łatwy do zapamiętania. Pamiętaj tylko nie korzystaj z imion dzieci czy zwierząt. Tak jak od jakiegoś czasu już ci piszę, bądź kreatywny i korzystaj z tego co masz pod kopułą. A wierzę, że jest tam dużo tylko brak chęci :).

Od razu powiem ze łatwiej z nimi jest dzięki Managerowi haseł o którym przeczytasz tu: Manager Haseł

Bonusowo dodam:


Warto byś korzystać z managera haseł. Sam korzystam – przypomina o zmianie hasła. Generuje hasła długie, skomplikowane, których sam nie musisz wymyślać. Zapisuje je w formie szyfrowanej.


W jednym z kolejnych artykułów opiszę, jak ściągnąć i krok po kroku korzystać z jednego z nich. Hasło do Windowsa musisz stworzyć sam i zapamiętać, by móc się codziennie logować. Lecz do Facebooka już nie. Więc lepiej skorzystaj z managera i miej to z głowy.

W bezpieczeństwie nie chodzi o to, że ma nam utrudniać życie, tylko o to, by czuć się bezpiecznie :P.

Zapraszam do ocenienia artykułu, by poinformować mnie jak i przyszłych czytelników o jego wartości.


Pozdrawiam do zobaczenia i usłyszenia – Pusz

The form you have selected does not exist.

Jak przydatny był ten Artykuł

Kliknij gwiazdke by zagłosować

Średni / 5. Liczba głosów

Doceń naszą prace

Przepraszam że ten post nie był dla Ciebie przydatny

Popraw ten post!

Napisz mi co mogę poprawić