()

Gdzie przechować Hasło i jak przetrzymywać bezpieczne hasła? Gdzie przechować Hasło to bardzo często pojawiające się w naszych głowach pytanie?

Gdy już stworzysz bezpieczne hasło, musisz pamiętać o higienie przechowywania haseł. Nawet jeśli nawet stworzysz bezpieczne hasło. Mogłoby być najdłuższe na świecie – a będziesz je przetrzymywał w pracy na karteczce naklejonej na monitorze. Wystarczy, że ktoś spojrzy na Twój monitor lub zrobi zdjęcie owej karteczki i pozamiatane.

Podstawą jest by nikt poza Tobą nie znał twojego hasła

Tak więc musisz wiedzieć, że podstawą jest, by nikt nigdy poza Tobą nie znał Twojego hasła. Wiem, że to banał, ale wiele razy spotkałem się z sytuacją, gdy ktoś z drugiego końca biura pyta się o hasło do zaszyfrowanego pendrive. W takiej sytuacji lepiej byłoby, żeby pytana osoba podeszła, sama wpisała to hasło i rozszyfrowała nam tego pendrive.

Pamiętaj, że w takim pomieszczeniu może siedzieć jeszcze 20 osób i wszyscy usłyszeli, jakie to hasło.

Załóżmy Andrzej przekazuje pendrive Karolinie. Lecz zapomniał podać jej hasło do niego, więc Karolina krzyczy do niego z drugiego końca sali “podaj hasło” i Andrzej podaje je na głos. Słyszy to Marcin, który, tak jak i Karolina, stara się o awans na Managera w tym samym dziale.

Karolina i Marcin muszą oddać projekt, zostanie wybrana tylko jedna osoba. Karolina wraz z Andrzejem wychodzą z pokoju, a projekt jest na pendrive zostawionym na biurku. Sami zastanówcie się, ile to daje możliwości Marcinowi. Ostrożność dotyczy nie tylko pendrive, także do każdego portalu czy też konta hasło powinniśmy znać my i tylko my – czy to jest bank, czy też Facebook.

Każda sytuacja przekazania hasła możne prowadzić do przejęcia go i skompromitowania osoby, zniszczenia reputacji czy też kradzieży. Pamiętaj też o systematycznej zmianie hasła. Nie mówię, abyś zmieniał je raz na 60 czy 90 dni, jak to jest częstą praktyką w firmach – jest to stanowczo za często.

Najlepiej raz do roku ustaw sobie w kalendarzu, że tego dnia musisz zmienić hasło do wszystkiego – by nie zapomnieć i nie zaprzątać sobie głowy. Pamiętaj oczywiście, że gdyby jednak Twoje hasło wyciekło, zmień je natychmiast, nie czekaj!

Gdzie przechować Hasło? – Kolejną ważną rzeczą jest, byś pamiętał, aby nie używać tego samego hasła.

Oczywiście jeśli są to jednorazowe wejścia lub rejestracje. Gdzie wiesz, że musisz rejestrować się, ale nie jesteś zainteresowany dalszym używaniem danej strony. Nie będziesz podawał tam żadnych ważnych informacji, możesz skorzystać śmiało z prostego wyrazu i cyfr bez komplikowania sobie życia (ogólnie staram się sobie wszystko ułatwiać, ale by było przy tym bezpiecznie 🙂 ).

Możesz korzystać z niego na wszystkich portalach. Które są dla Ciebie nieistotne i nie podajesz na nich żadnych ważnych danych takich, jak np. karta kredytowa, imię, nazwisko, nie robisz zakupów przez nie i tym podobne.

Do przechowywania stworzonych haseł korzystaj z zaszyfrowanych plików. Nie trzymaj go w prostym notatniku na pulpicie. Ponieważ jeśli ktoś przejmie kontrolę nad Twoim pulpitem, przejmie dostęp do wszystkich Twoich haseł.

Jeśli wykorzystujesz takowy plik, pamiętaj, by nie nazywać go “hasła” lub “moje hasła”. Im bardziej coś ukryte, tym lepiej, daj temu plikowi nazwę taką, jakiej byś się nie spodziewał. Jeśli napastnik nie będzie przeszukiwał po rozszerzeniach (w co wątpię, ale możne się zdarzyć), nie trafi na twój plik z zaszyfrowanymi hasłami.

Pamiętaj też, że aby czuć się bezpiecznie, lepiej mieć tę bazę zapisaną w 2 lub 3 miejscach

Pamiętaj też, że aby czuć się bezpiecznie, lepiej mieć tę bazę zapisaną w 2 lub 3 miejscach. Najlepiej już poza dyskiem komputera na pendrive read only (tylko do odczytu) lub na dysku zewnętrznym.

Pamiętaj też, że jeśli zaktualizujesz plik, który trzymasz na dysku, to musisz też to zrobić dla innych plików. Tak więc pokrótce wygląda podstawowa higiena i gdzie przechować hasło.

Zapraszam do ocenienia artykułu, by poinformować mnie jak i przyszłych czytelników o jego wartości.

Pozdrawiam do zobaczenia i usłyszenia – Pusz 😉

The form you have selected does not exist.

Jak przydatny był ten Artykuł

Kliknij gwiazdke by zagłosować

Średni / 5. Liczba głosów

Doceń naszą prace

Przepraszam że ten post nie był dla Ciebie przydatny

Popraw ten post!

Napisz mi co mogę poprawić