()

Kopia zapasowa jest jedną z najważniejszych warstw bezpieczeństwa. Bez niej wiele firm by się zamknęło z powodu braku danych.

Po ataku na dyski firmy i zaszyfrowaniu danych na nich bez kopii zapasowych firma w ciągu paru minut jest niezdatna do dalszego funkcjonowania i musi się zamykać. Oczywiście jest tak tylko w wypadku braku kopii zapasowych.

Wstęp

Ale nie myśl sobie, że dotyczy to tylko firm. Ty prywatnie też powinieneś robić kopie zapasowe w chmurze, na przykład Onedrive lub lepiej na zewnętrznym dysku.

Daje Ci to możliwość, w razie potrzeby, odzyskania np. kopii twojej ważnej notatki na studia, zdjęcia z dzieciństwa lub też książki, którą właśnie piszesz. A jeśli tego nie robisz – w razie gdyby coś wydarzyło się z dyskiem, dane idą się *** i zostajesz z niczym.

Nie jestem zwolennikiem przetrzymywania prywatnych lub bardzo istotnych danych w chmurze. Wolę mieć to pod swoją kontrolą niż zostawiać to na barkach innych. Wiem wtedy, że jeśli dysk mi padł, usunąłem te pliki czy też coś innego się z nimi stało, leżą sobie one bezpiecznie offline na półce (lub w sejfie, jeśli masz taki).

Już wiesz, dlaczego kopia zapasowa jest tak ważna i jest jedną z głównych warstw bezpieczeństwa. Co by się nie działo, zawsze można wrócić do wersji z wczoraj czy przedwczoraj na przykład. Musisz też wiedzieć, że trzeba się starać robić kopie zapasowe wszystkiego, nie tylko systemu i Worda.

Powinieneś robić kopie wszystkiego

Powinieneś robić kopie wszelkich konfiguracji ustawień sieciowych czy też innych konfiguracji, polityk systemowych, zadań systemowych, kodów, skryptów. Najlepiej mieć kopię zapasową wszystkiego, tylko weź pod uwagę, że to generuje koszty.

Niewielkie, co prawda, jeśli mówimy o prywatnym użytku. Jeśli robisz kopię wszystkiego na prywatnym komputerze i kupiłeś sobie dysk przenośny czy miejsce w chmurze, ten koszt nie będzie tak duży. Dlatego dla domowych użytkowników od ręki polecam zrobienie backupa.

Lecz jeśli pracujesz dla firmy i musisz wyliczyć koszt takiego, a nie innego rozwiązania, lepiej się przyłóż porządnie do tego, bo może się okazać, że kopia zapasowa kosztuje więcej, niż te dane są warte. A np. z punktu biznesowego dozwolone jest pozbycie się ich.

I kopią zapasową nie możesz nazwać skopiowania plików i wrzucenia ich na dwie partycje. Musi być to osobne miejsce, dobrze zabezpieczone. Wątpię, byś nie miał nic cennego na komputerze, bo każdy ma.

A jeśli z tego nie korzystasz na co dzień, tylko od czasu do czasu, przechowuj to lepiej w innym miejscu. Lepiej będzie, jak kupisz sobie mniejszy dysk do komputera, a do tego dwa większe zewnętrzne, niż jak wybierzesz jeden wielki tylko po to, aby trzymać tam wszystkie pliki.

Musisz się też dowiedzieć, że są różnego rodzaju kopie zapasowe.

Full backup

Full backup (pełna kopia zapasowa), którą trzeba zrobić na początku. Jako pierwszą. Jest to podstawowy sposób tworzenia kopii zapasowej: bierzemy plik i kopiujemy do innej lokalizacji.

Czyli robimy pełną kopię, cały plik przenosimy w inne miejsce. Jednym z minusów jest to, że kopia zapasowa robi się dłużej, ponieważ cały plik musi zostać przekopiowany. Ale dzięki temu czas przywracania jest szybszy.

I to jest metoda, którą polecam domowemu użytkownikowi w wypadku, gdy potrzebujemy zrobić kopię nie częściej niż – dajmy na to – raz na 3 dni lub rzadziej. W wypadku, gdy kopie potrzebujemy wykonywać częściej, lepiej korzystać z innego rozwiązania, niż full backup.

Incremental backup

Drugim rodzajem jest incremental backup: polega on na aktualizowaniu każdej zmiany. Dla przykładu, gdy dokonujesz zmiany w pliku, jest ona nadpisywana do podstawowego backupu, który zrobiłeś wcześniej.

Czyli załóżmy, że miałeś plik z wyrazem „siema” i dodajesz do niego słowo „nara”. Tu do kopii zapasowej trafia tylko słowo „nara”, nie oba. Wiąże się to z szybszym zapisem tej kopii i mniejszą ilością zużytego miejsca.

Bo jeśli co tydzień robiłbyś pełną kopię zapasową np. pliku PowerPointa, który waży 50 mb, to po roku dałoby nam to 2600 mb (przy czym to jeden plik). Teraz policz, ile masz prywatnie plików i ile by to zajęło miejsca.

A czasem potrzebujemy wrócić do poprzedniego stanu pliku. Na przykład sprzed tygodnia, bo wtedy działał prawidłowo, a teraz nie działa i nikt przez tydzień nie zauważył, że na przykład jedna formuła w Excelu przestała działać.

Trzecim z listy jest Differential backup

Jest to pośrednia kopia zapasowa między przyrostowym(incremental) i pełnym backupem. Działa on na podobnej zasadzie, co przyrostowy: dane zapisują się przy zmianach dokonanych od ostatniej pełnej kopii.

Dlatego w wypadku backupu differential częściej wykonujesz pełne kopie zapasowe. Daje to możliwość szybszego przywrócenia kopii niż w przypadku incremental, ale zajmuje więcej miejsca niż on.

Poznałeś trzy sposoby backupu danych. Ważne jest, byś wybrał odpowiedni dla siebie. Ale jak już znasz ich definicje, to nie sądzę, by byłoby to problemem. Boimy się i nie robimy czegoś tylko ze względu na niewiedzę.

Kiedy zdobędziesz wiedzę, przestajesz się bać i zastanawiać, tylko działasz.

Wiesz już, jakie są rodzaje backupu, więc wybieraj swój i działaj – nie czekaj. Bardzo prosto jest to ustawić na przykład na Windows.

Tu zaczyna się dla nie technicznych

Kopia zapasowa Windows gdy nie masz 2 partycji

  1. Dobrze, najpierw podziel partycje. Często spotykam się z jedną partycją w systemie; w momencie, gdy padnie system, tracisz wszystko i musisz odzyskiwać dane.
  2. Partycja jest to podział logiczny dla dysku. Załóżmy, że na dysku fizycznym masz 32 Gb. Zazwyczaj system Windows tworzy się z jedną partycją, która ma rozmiar 32 Gb.
  3. Teraz musimy podzielić to logiczne, aby te 32 Gb były podzielone np. na pół. Dzięki temu podzielimy logicznie nasz dysk na dwie części bez zmiany w jego fizycznej strukturze (bez dokładania dodatkowego dysku).
  4. Otwieramy „Panel Sterowania” oraz od razu zmieniamy widok na ikony – jest to wygodniejsze.
  5. Następnie otwieramy „Narzędzia administracyjne„, a następnie „Zarządzanie komputerem„.
  1. Teraz klikamy „Zarządzanie dyskami”. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy na niebieskim dysku C:\ jak na screenie i wybieramy „Zmniejsz wolumin” (jest to zmniejszenie rozmiaru partycji) Nie radzę za bardzo zmniejszać, ponieważ system zacznie wolniej działać. Dla przykładu tutaj możesz ściąć max do 80-70 Gb na dysku C:\ .
  2. Tym razem klikamy w czarne i tworzymy nowy wolumin.
  1. Następnie tutaj na spokojnie przeklikujesz się dalej, wybierasz sobie literkę (możesz mieć inną niż D:). Następnie wpisujesz nazwę (jaką tylko chcesz). I masz nową partycję. Jeśli się bardziej znasz, to konfiguruj odpowiednio. Jeśli jeszcze nie, to możesz po prostu przejść tu Dalej.
  2. Po formacie pokaże nam się nowa partycja, którą należy zaszyfrować, ale to już opiszę kiedy indziej :).

Gdy już mamy przynajmniej 2 partycje

  1. Teraz należy dodać system do backupu. Jak to zrobić? Otwórz „Panel sterowania\System i zabezpieczenia\Kopia zapasowa i przywracanie. Następnie „Konfiguruj kopie zapasową”.
  2. Najlepszą opcją będzie robienie backupu na zewnętrznym dysku, jak pisałem powyżej, ale lepiej mieć coś niż nic. Jak padnie partycja na C:, lub zdarzy się podobna sytuacja, to już w jakiś sposób jesteśmy zabezpieczeni. Następnie klikamy cały czas na Dalej. Zalecam ustawienia domyślne.
  3. No i mamy to. Właśnie ustawiłeś backup – ta wersja nie jest najlepszym rozwiązaniem, ale lepsze taki niż żadne.

Podsumowanie

Dodaliśmy dzisiaj kolejną warstwę bezpieczeństwa. W bezpieczeństwie musimy być jak cebula, im więcej warstw, tym bardziej szczypią w oczy. Dzięki temu napastnik szybciej się podda, a my będziemy bezpieczniejsi.

Weź dla przykładu bank – ciężko tam się włamać. Ochrona, kamery, wszędzie kraty. A dla porównania weź sobie sklep – dobrze, jak jest w ogóle jedna kamera, poza tym zero ochrony, zero krat w oknach. Bądź jak bank, nie jak sklep spożywczy.

Zapraszam do ocenienia artykułu, by poinformować mnie jak i przyszłych czytelników o jego wartości.

Pozdrawiam – Pusz 😉

The form you have selected does not exist.

Test

[WATU 6]

Jak przydatny był ten Artykuł

Kliknij gwiazdke by zagłosować

Średni / 5. Liczba głosów

Brak głosu. Kliknij proszę doceń moją prace

Przepraszam że ten post nie był dla Ciebie przydatny

Popraw ten post!

Napisz mi co mogę poprawić