Kim jest Rafał Dobrosielski — Push?

Cześć, nazywam się Rafał Dobrosielski, a bezpieczeństwo informacji to moja pasja! Od kilku lat poświęcam się jej na cały etat+, bronię ludzi i ich firmy przed różnymi atakami w sieci oraz edukuję w tym zakresie na wszystkie możliwe sposoby.

Czym się zajmuję?

  • Szerzeniem wiedzy i świadomości na temat bezpieczeństwa w sieci
  • Szkoleniem ludzi z zakresu bezpieczeństwa informacji
  • Mentoringiem w zakresie pracy w cyberbezpieczeństwie
  • Wsparciem merytorycznym dla firm
  • Wdrażaniem ISO 27001

Od zawsze lubiłem pomagać ludziom, ale nie lubiłem z nimi gadać 😉

Jak większość znanych Wam historii o ludziach z IT, moja nie jest jakoś szczególnie wyjątkowa. Jeśli miałem do wyboru spotkanie z kumplami na boisku, to wybierałem raczej godziny spędzone przed komputerem. Byłem klasycznym outsiderem. Wtedy jeszcze nie rozumiałem ciekawej rzeczy, że komputery służą do komunikacji i łączenia ludzi.

Wszystkiego uczyłem się sam, metodą prób i błędów. W ten sposób szybko ogarnąłem jak postawić Windows 95, 98 i XP. Zaraz za tym pojawiły się pierwsze prośby od znajomych – pomożesz? NIE! – tak było. Z początku wcale nie byłem taki chętny do pomagania, ale jak już się zaczęło… No co ja Wam będę tłumaczył? Mało co daje mi taką satysfakcję jak radość drugiej osoby, której się pomogło.

Od dziecka chciałem być hakerem, wiecie tym z telewizji, który dużo zarabia i robi fajne rzeczy. Oj, jednak na początku nie było łatwo…

Skończyłem technikum informatyczne. Po kilku latach pracy w Anglii i szukaniu pracy w IT, bez większych rezultatów, wróciłem do Polski, gdzie po zaledwie 3 miesiącach dostałem się do działu helpdesku, jednej z firm. Tam doświadczyłem, jaka przepaść dzieli mnie od kolegów na wyższych, a nawet na tych samych stanowiskach, jeśli chodzi o wiedzę i doświadczenie. Zmotywowało mnie to do nauki.

Spędziłem setki godzin na nauce nowych rzeczy, zaliczyłem masę pomyłek. Dzięki wewnętrznemu uporowi, który w sobie mam, w ciągu czterech lat spędzonych w branży IT, przeskoczyłem z najniższego stanowiska w helpdesku, poprzez administratora, aż do specjalisty w cyberbezpieczeństwie. Wejście do branży bezpieczeństwa wcale nie było łatwiejsze. Zajęło mi to rok, ponad 50 spotkań rekrutacyjnych, około 200-300 wysłanych CV, aż w końcu osiągnąłem swój cel.

Dzisiaj pomagam ludziom, którzy nie wiedzą nawet, że takiej pomocy potrzebują. Większość ludzi ma podejście „a dobraaa, jakoś to będzie”, jednak zaledwie po chwili rozmowy ze mną pytają „Rafał, jak żyć?” 😉

A po co Wam to wszystko opowiadam? – bo jak się bardzo czegoś chce, to można! Oczywiście nie mam zamiaru spocząć na laurach. Moim celem jest zostanie światowym ekspertem w dziedzinie bezpieczeństwa – dążę do tego dzień po dniu.

Ten blog ma właśnie za zadanie przybliżyć ludziom temat cyberbezpieczeństwa – tym, którzy od zera idą w kierunku security mastera oraz totalnym laikom, którzy znajdą tu wiele przydatnych informacji, dzięki którym mogą zwiększyć swoje bezpieczeństwo w domu czy biurze.

Certyfikaty

Referencje